Fenomene adalet komutanlara eziyet

Kara para aklama suçuyla tutuklanan fenomen Nihal Candan 37 kiloya düştüğü için sağlık nedeniyle tahliye edildi, cezaevinden çıkınca da ilk işi kuaföre gitmek oldu. Candan’ın sağlık nedeniyle tahliyesi kamuoyundaki birçok kesim ve sosyal medya tarafından “doğru bir karar” olarak nitelenirken, yaklaşık bin  gündür cezaevinde bulunan ve yaşları 78-84 arasında olan 5 komutan, adli tıp raporları ve ağır hastalıklarına rağmen tahliye edilmiyor.

‘adalet vicdandır’

Bu gelişmeler ünlü yazar Victor Hügo’nun ‘’En mükemmel adalet vicdandır’’ sözünü akıllara getirdi.  FETÖ’cü hakim ve savcıların hazırladığı iddianame ve yapılan yargılama sonucu 28 Şubat davasından müebbet hapse mahkum edilen emekli orgeneral Çetin Doğan bir süre önce sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve daha sonra “Tedavisi tamamlandı” denilerek İzmir’de kaldığı Buca cezaevine geri gönderilmişti. Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan da eşinin Adli Tıp raporuna rağmen tahliye edilmediğini belirterek “Cezaevine hayatını sürdürebilmesi mümkün değil, ölüm fermanı imzalandı’’ demişti.

Paşaların hastalıkları

Emekli Orgeneral Çetin Doğan: 84 yaşında. Şeker, kalp ve hipertansiyon hastası. İşitme kaybı var. Omurga rahatsızlığı nedeniyle zor yürüyor.

Emekli Orgeneral Fevzi Türkeri: 83 yaşında. Bel fıtığından yürüme güçlüğü çekiyor. Şeker, hipertansiyon ve kalp hastası.

Emekli Korgeneral Yıldırım Türker:  83 yaşında. Prostat kanseri tedavisi görüyor. Kalp ve damar tıkanıklığıyla mücadele ediyor.

Emekli Tümgeneral Temel Özkaynak: 79 yaşında. Şeker, hipertansiyon, böbrek ve astım hastası. Kalp-damar tıkanıklığı yaşıyor.


 

Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak: 78 yaşında. Görme bozukluğu yaşıyor. Prostat büyümesi var. Hipertansiyon kalp ve şeker hastası.

Silivri’den çıktı soluğu kuaförde aldı

Kardeşi Bahar Candan ile 5.5 ay önce tutuklanan ve  Silivri’deki Marmara Cezaevi’ne konulan Nihal Candan, cezaevinde “anoreksiya”ya (yemek yememe hastalığı) yakalanarak 37 kiloya kadar düştü. Candan’ın, cezaevinde tedavisine devam edilemeyeceği yönündeki doktor raporunun ardından tahliyesine karar verildi.

İlk günü ailesinin yanında geçiren Candan, İkinci gün kendisini sokağa attı ve kuaföre gitti. Yaşadıklarını Kanal D Haber’e anlatan Candan “Kardeşimle birbirimize destek olduk. ‘Paşalar gibi 6 aydır yatıyoruz’ gibi hep şakalaştık. Psikolojik destek aldık sık sık. Psikolojik olarak zor geldi bana” dedi. Candan, Seçil Erzan’la aynı koğuşta kaldıklarını, “Sorun yaşamadık. Seçil haber izlemiyor diye biz de haber izlemiyorduk” sözleriyle aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x