Zeytinyağıyla temizleyebileceğiniz 5 şaşırtıcı şey

Zeytinyağı en sağlıklı ve tercih edilen yağlardan bir tanesidir. Ancak zeytinyağı sadece yemek yaparken kullanılan bir malzeme değildir. Zeytinyağı aynı zamanda iyi bir temizlik maddesidir. Zeytinyağıyla temizleyebileceğiniz şeyler; zeytinyağının içeriğinde bulunan mineraller sayesinde küçük bir miktarı dahi eşyaları parlatmaya yeter.

Zeytinyağıyla temizleyebileceğiniz şeyleri öğrenince pahalı temizli trendlerine elveda diyeceksiniz. Zeytinyağının az miktarı ile bile harikalar yaratacağınız temizlik tüyolarını öğrenin.

İşte şaşıracağınız zeytinyağıyla temizleyebileceğiniz 5 şey…

ZEYTİNYAĞIYLA TEMİZLEYEBİLECEĞİNİZ 5 ŞEY

  • Ahşap Mobilya

Zeytinyağıyla temizleyebileceğiniz şeylerden bir tanesi ısı lekesi olan ahşap mobilyalardır. Ahşap mobilyalar üzerine bir kâse, çay bardağı ya da tencere gibi sıcak bir eşya koyulduğunda lekelenme yapar.

Isı lekesi ahşap mobilyanın üzerinde kötü bir görüntü oluşmasına sebep olur. Bu ısı lekelerini ahşap mobilya üzerinden çıkarmak için zeytinyağıyla temizleme yapabilirsiniz. Zeytinyağı ahşap üzerindeki ısı lekesini alacak ve aynı zamanda ahşabın parlamasına sebep olacaktır.

Zeytinyağıyla ahşap üzerindeki ısı lekesini temizlemek için sirke ve zeytinyağını karıştırın. Bir kâğıt havlu üzerine dökün ve ısı lekeli ahşabın üzerini silin. Bu şekilde bir saat kadar bekletin ve ardından güzelce temizleyin.

  • Dökme Demir Tavalar

Zeytinyağıyla temizleyebileceğiniz bir diğer şey ise dökme demir tavalardır. Dökme demir tavalar diğer mutfak eşyaları gibi bulaşık makinesinde ya da bulaşık deterjanı ile yıkanmaz. Bulaşık deterjanı dökme demir tavaların yapısını bozarak onların daha hızlı eskimesine sebep olur.

Dökme demir tavaları temizlemek için iri tuz ve zeytinyağı kullanmalısınız. İri tuz ve zeytinyağını dökme demir tavanın üzerine dökün ve yavaşça fırçalayarak temizleyin. Sıcak su ile durulayın ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulayın.

Zeytinyağıyla temizlediğini dökme demir tava zeytinyağının nemlendirici etkisiyle hem parlak olacak hem de temizlenerek daha uzun süreler kullanılması için yapısını koruyacaktır.  • Boyalı Eller

Boya ile ilgili bir şeyler yaptıktan sonra genellikle ellerinizi ne kadar korusanız da boya lekesi kalabilir. Ellerinize yapışan bu boyayı soyma ya da fırçalama yöntemi ile temizleyebilirsiniz. Ancak yağ bazlı boyaları ellerinizden farklı bir yöntemle daha temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağıyla temizleyebileceğiniz bir diğer şeyde ellerinize bulaşan yağ bazlı boyalardır. Boya lekelerini ellerinizden çıkarmak için bol miktarda zeytinyağı ile ellerinizi ovalayın. Beş dakika boyunca bekletin ve zeytinyağının nüfuz etmesine izin verin. Beş dakika sonunda bir havlu ile ellerinizi ovalayın ve ardından sabunlu su ile yıkayın.  • Deri Mobilya

Deri mobilyalar düzenli olarak bakım yapılmadığı zaman kuruyarak çatlamaya ve sertleşmeye başlar. Deri mobilyaları korumak, bakımını yapmak ve temizlemek için ev yapımı bakım kremi yapmalısınız. Zeytinyağıyla temizleyebileceğiniz en temel şeylerden biriside deri mobilyalardır.

Balmumu, zeytinyağı ve shea yağını birlikte ısıtarak bir karışım oluşturun. Karışımı soğutun ve yumuşak bir beze az miktar dökerek deri mobilyaya sürerek yedirin. Zeytinyağı hem deriyi nemlendirecek hem de parlamasına sebep olacaktır.  • Etiket Lekeleri

Yeni aldığınız bir eşyanın üzerindeki etiketleri kaldırdıktan sonra yapışkanı geride kaldığında oldukça can sıkıcı bir hal alır. Etiketlerden kalan izleri zeytinyağıyla temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Zeytinyağıyla etiket lekesi temizlemek için lekenin olduğu bölgeye zeytinyağı sürün ve bir süre bekletin. Ardından bir kazıyıcı ya da bıçak ile nazikçe kazıyın. Leke çıktıktan sonra bir bez ile alanı temizleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x